Univerzita Karlova se ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a po konzultacích s Evropskou komisí zapojila do vzniku iniciativy Eastern Partnership University Cluster (EPUC), v němž jsou jak univerzity z Evropské unie, tak z oblasti takzvaného Východního partnerství EU. Slavnostní podpisy memorand se uskutečnily 19. října v Karolinu. Svůj podpis připojilo kromě Univerzity Karlovy několik univerzit z aliance 4EU+ a dále několik partnerských univerzit asociovaných zemí Východního partnerství.
„Jsem nesmírně ráda, že je to právě Univerzita Karlova, jež stojí u vzniku této iniciativy. Díky projektům, jako je tento, se totiž stává skutečně otevřeným prostorem, jež podporuje studentky a studenty napříč zeměmi i kulturami. Současně věřím, že tato iniciativa přispěje nemalou měrou k šíření evropské akademické praxe,“ uvedla v komuniké k novému konsorciu Milena Králíčková, rektorka UK (na snímku hovoří u pultu).
Kromě rektorek a rektorů či prorektorky UK pro zahraniční vztahy Markéty Křížové se jednání i slavnostního aktu ve Vlasteneckém sále zúčastnili rovněž zástupci ministerstva školství (včetně náměstka Jaroslava Millera, emeritního rektora Univerzity Palackého; na snímku opět u řečnického pódia), ministerstva zahraničních věcí či diplomatických sborů.
Memorandum podepisovala za UK rektorka Milena Králíčková, aktu se zúčastnila též ambasadorka Gruzie J. E. Mariam Rakviašvili.
Eastern Partnership University Cluster (EPUC) jakožto pilotní projekt vytvoří konsorcium spolupracujících univerzit z Evropské unie a zemí Východního partnerství, které bude systematicky rozvíjet spolupráci v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Toto konsorcium bude zároveň vytvořeno pod hlavičkou aliance prestižních evropských univerzit 4EU+, jelikož jeho jádro budou tvořit tři z členů této aliance.
V první fázi se celý koncept zaměří na spolupráci s partnerskými univerzitami asociovaných zemí Východního partnerství, konkrétně Ukrajiny, Moldavska a Gruzie. Všem těmto zemím přiznala EU evropskou perspektivu a v případě Ukrajiny a Moldavska i statut kandidátské země.
Tucet spojenců západu s východem
K memorandu o spolupráci se hlásí jedenáct partnerských univerzit, jež projevily zájem připojit se k iniciativě. Konkrétně se jedná o tyto univerzity z EU: o Univerzitu Karlovu, Milánskou univerzitu, Varšavskou univerzitu, o německou Kolínskou univerzitu, maďarskou vysokou školu Eötvös Loránd, a dále pak o partnerské univerzity z asociovaných zemí Východních partnerství: Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka, Užhorodskou národní univerzitu, Lvovskou národní univerzitu Ivana Franka, Dněperskou národní univerzitu Olese Hončara, a Státní univerzitu Ivane Javakhišviliho v Tbilisi a Moldavskou státní univerzitu v Kišiněvě.