V pátek 30. září proběhne tradiční celoevropská Noc vědců: Všemi smysly, kdy své budovy otevírají výzkumné instituce a nabízí bohatý program pro malé i velké zájemce. Univerzita Karlova letos láká mimo jiné na molekulární drink, vědecký stand-up i únikovku.
Jak chutná drink z molekulárního baru? Jak naši předci připravovali medvědí paznehty či bobří ocas? Proč poslouchat Mozarta? Jak voní anatomie? Proč věříme (ne)smyslům? Jen několik bodů z bohatého programu Noci vědců na Univerzitě Karlově. Letos na návštěvníky čeká přes osmdesát přednášek, workshopů a experimentů na téma Věda všemi smysly, a to na čtyřech místech v Praze – na 2. lékařské fakultě UK v Motole, dejvické Katolické teologické fakultě UK, kampusu Albertov a Kampusu Hybernská – a na Lékařské fakultě v Hradci Králové.
Do Hybernské na vědecký stand-up i únikovku
Kdo vyhraje letošní FameLab – soutěž tříminutových vědeckých stand-upů? Dozvíme se během Noci vědců, kdy se o přízeň diváků i poroty utká jedenáctka soutěžících. Finálový večer proběhne v nově otevřeném vzdělávacím a kreativním centru Didaktikon v Kampusu Hybernská, kde na návštěvníky čeká desítka interaktivních a mezioborových exponátů i úniková hra.
Během noci vědců proběhne i finále stand-upové soutěže FameLab.
Pokémoni, hudba a epilepsie
Smyslově bohatý program se chystá i na 2. lékařské fakultě UK v Motole. V jedné z přednášek například zjistíte, proč v roce 1997 vyvolala 38. epizoda animovaného seriálu Pokémon epileptický záchvat u několika tisíc diváků. Nebo že naopak poslech Mozartovy hudby může četnost epileptických záchvatů snižovat. A určitě si nenechte ujít již legendární prohlídku piteven.
Šestý smysl a roboti v Hradci
Co si představíte, když se řekne „jahodový žlučník“? Víte, při jaké nemoci se ozývá zvuk „nového koženého sedla pod jezdcem“? A která bakterie voní po jasmínu? Přesně o tom bude jedna z hradeckých přednášek. Ukáže, že patologie není jen smysluplná, ale i smyslů plná.
Během dalšího workshopu se zase dozvíte o podceňovaném „šestém smyslu“, který nám dává informace o našem těle a pohybovém aparátu. Mimo jiné zjistíte, jak je možné, že si nepokoušeme jazyk? Jak to, že můžeme odhadnout hmotnost zvedaného předmětu? Co ve skutečnosti vězí za vykopnutím po klepnutí na koleno?
Zúročit budete moci i své dovednosti z hraní počítačových her – vyzkoušíte si, jaké to je prostřednictvím konzolí ovládat robotické operační systémy v chirurgii.
Věda procházející žaludkem
Na jídlo se zaměřuje program na Katolické teologické fakultě UK, která sídlí v Dejvicích. Návštěvníci se budou zamýšlet nad tématem potravy a jídla z pohledu novodobé etiky – jak souvisí potrava a jídlo s lidskými právy, trvale udržitelným rozvojem či vztahy ke zvířatům? Kunsthistorici zase uvedou zájemce k raně renesanční svatební hostině a prostřednictvím historických obrazů představí stravovací návyky dob dávno minulých. Kromě toho si účastníci budou moci zasoutěžit na téma jídlo v řecké mytologii nebo zjistit, co naši předci vařili z bobřích ocasů nebo medvědích paznehtů.
Chemie, svět i léčivé rostliny všemi smysly
Spravit chuť si budete moci drinkem z molekulárního baru na Přírodovědecké fakultě UK na pražském Albertově. Smysly zapojíte i na mnoha dalších stanovištích – otestujete své smysly v chemii i antropologii či například porovnáte zvířecí a lidské smysly. V rámci geografického kvízu si například vyzkoušíte poznávat světová místa svými smysly a při tom se dozvíte spoustu zajímavých informací o světě kolem nás.
Kompletní program pro děti i dospělé naleznete na webu.