Fakulta tělesné výchovy a sportu UK si připisuje úspěch v podobě vědecké spolupráce. Tým pod vedením profesora Františka Zahálky, předsedy Akademického senátu UK, uzavřel dlouholetou spolupráci s nejlepším českým fotbalovým klubem současnosti SK Slavia Praha v oblasti laboratorního testování sportovců.
Na stadionu v Edenu zleva: šéf mládežnických kondičních trenérů Slavie David Bujnovský, profesor František Zahálka, manažer mládežnické akademie Slavie Petr Hurych, a děkan FTVS UK Miroslav Petr.
Mládežnická akademie SK Slavia Praha využívá služeb FTVS UK už několik sezon v rámci předsezonních testování, nyní však oba subjekty navazují užší spolupráci v rámci laboratorního testování a shromažďování dat o sportovcích. Spolupráce je uzavřena na pět let, což umožní komplexnější sledování a vyhodnocování dat o hráčích. „V akademii už nějakou dobu zaměstnáváme pracovníky z fakultní laboratoře pro diagnostiku a výzkum, takže propojení mezi fakultou a Slavií už nějakou dobu trvá. V této fázi se pouštíme do konstruktivnějšího testování hráčů a práce s objemnějšími výsledky ze shromažďování laboratorních dat. Vidíme opravdu velký potenciál v tom, kde a jaká data se nám ukážou, a na čem budeme moci opět více zapracovat,“ cituje Petra Hurycha, manažera mládežnické akademie Slavie, klubový web www.slavia.cz.
Spolupráce s fotbalovou špičkou
„S elitními fotbalovými kluby spolupracujeme jako fakulta už dlouho a postupně jsme měli ambici posouvat se od A-týmů k mládežnickým kádrům, kde můžeme hráče sledovat po několik let. A to je pochopitelně nejzajímavější pro kluby, které mají velké fotbalové akademie jako Slavia Praha,“ řekl magazínu Forum profesor Zahálka, vedoucí laboratoře FTVS UK.
„Spolupráce by měla zahrnovat výkonovou část, to znamená vyhledat faktory, ve kterých by se mohli hráči zlepšovat, a stránku zdravotně preventivní, což znamená lokalizovat zdravotní rizika od nejbanálnějších věcí až po vrozené vady či svalové asymetrie. A právě predikce zranění se nedá dělat bez dlouhodobého sledování hráčů. Součástí společné smlouvy se Slavií je rovněž edukace trenérů,“ dodává.
„V dnešní době není pro kluby problém si pořídit jakékoliv zařízení, ale podstatné je také k tomu mít i lidi ochotné se neustále vzdělávat. Ta práce je totiž nekonečná; je to dynamický proces. A FTVS dlouhodobě vychovává specialisty, kteří dnes pracují ve velkých sportovních oddílech,“ připomíná František Zahálka.
Od měřičů pohybu k testování
Právě odborníci z FTVS UK patřili k prvním, kdo kupříkladu zkoušel s fotbalisty měřiče pohybu, jež jsou dnes standardem u všech vyspělých klubů. A testování hráčů se neustále vyvíjí ohromným tempem. „Co dnes můžeme vidět u mladých hráčů, jak a v jaké rychlosti dokáží pracovat s míčem, to je něco neuvěřitelného. Kondiční připravenost současných fotbalistů je dnes úplně jiná i proto, že se vůči nim také razantně zvýšily nároky. Fotbal je dnes úplně jiný sport, než tomu bylo třeba před patnácti lety,“ míní Zahálka.
Kooperace špičkových fotbalových klubů s univerzitními pracovišti běžně funguje také ve světě. Například v anglickém Manchesteru anebo německém Mnichově, kde ze spolupráce s místními akademiky těží slavné týmy, jako jsou Manchester United respektive Bayern Mnichov.