Herní vývojáři ze studia Charles Games (CG), tedy ze spin-offu spjatého s Univerzitou Karlovou, představili na začátku srpna novou videohru Svoboda 1945: Liberation. Hráči se jejím prostřednictvím naučnou formou seznámí s pohnutou historií česko-německého pohraničí po konci druhé světové války a s nástupem komunismu k vládnoucí moci. Hra již sklízí pochvalné recenze v herních periodicích.
„Svoboda 1945: Liberation je vůbec první hra, v níž se téma odsunu a kolektivizace objevuje. Ukazuje jedinečné příběhy z klíčového období českých dějin. Chceme nabídnout unikátní pohled na dobu a události, které stále hýbou českou veřejnou debatou. Neříkáme hráčům, co si mají myslet, ale nabízíme různé úhly pohledu,” říká hlavní herní designér Vít Šisler.
Hra je unikátní kombinací adventury, interaktivních rozhovorů se skutečnými herci a vzpomínek lidí, kteří prožili chaos po konci druhé světové války. Na začátku přijíždíte do malé vesnice Svoboda v česko-německém pohraničí, abyste rozhodli dlouholetý spor. Brzy však zjistíte, že kořeny zdánlivě banálního případu sahají až do konce druhé světové války a nástupu komunismu... Během vyšetřování objevíte fotografii svého dědy. Co tu dělal? Byl nějak zapleten do poválečného násilí? Je na vás, abyste dali dohromady jeho příběh. Vyzpovídáte ty, kteří viděli hrůzy války na vlastní oči a při rozhovorech s nimi záleží na každé další volbě.
„Hráč chodí za řadou postav-pamětníků a ptá se jich na různé otázky: co zažily, proč dělaly to, co dělaly, jak to vnímaly, nebo jaké byly za jejich konáním motivace. A pak je na něm, jak dané informace vyhodnotí a zpracuje. Hráč má naprostou svobodu, jak interagovat s historií a hra mu dává zpětnou vazbu. Sám si vlastně klade otázky a pak si utvoří obrázek o tom, co se tehdy dělo a jak to má vnímat,” řekl už před časem magazínu Forum Lukáš Kolek, ředitel studia Charles Games.
„Hra stojí na historickém výzkumu a spolupráci s historiky. Pracujeme s příběhy lidí a historickými materiály, které skutečně existují. Naše hra nemá za cíl propagovat, co se někdy někde nějak stalo, ale ukazuje různé příběhy různých lidí z různého období, s různým zázemím... Například v části o kolektivizaci musí hráč co nejdéle udržet svůj statek navzdory sílícímu tlaku, aby vstoupil do družstva. Povinné odvody, znárodňování, všechno vás to necháme prožít na vlastní kůži,” dodal Kolek.
V příbězích postav narazíte také na Dukelsko-karpatskou operaci nebo Pražské povstání. Klíčovým tématem tak je vyrovnávání se s minulostí, a to jak s národní tak i rodinnou. Svoboda 1945: Liberation volně navazuje na předchozí úspěšný titul Charles Games Attentat 1942, který posbíral řadu tuzemských i zahraničních ocenění. Obě hry byly vytvořeny ve spolupráci s historiky z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Charles Games vznikl v lednu 2020 jako první spin-off dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague s.r.o. (CUIP). Ta funguje necelé tři roky a za tu dobu stihla navázat spolupráci s více jak dvaceti subjekty z Česka i zahraničí, prodat několik patentů či uzavřít licenční smlouvy pro více než dvacítku technologií. Charles Games se věnuje třem hlavním oblastem: vývoji počítačových her, jejich komercializaci, a podpoře mladých vývojářských týmů rekrutovaných z řad studentů UK.