Zcela nové webové stránky, přes tři stovky napsaných článků, osm vydaných časopisů včetně dvou anglických verzí a průvodce pro prváky, správa čtyř sociálních sítí i homepage UK nebo reprezentativní kalendář Univerzity Karlovy. Nejen to je výsledek práce univerzitní redakce v roce 2020, jež se stará o pokrytí akademických akcí, zprostředkovává čtenářům práci vědeckých expertů a představuje novinky, osobnosti i studenty napříč všemi sedmnácti fakultami.
Na konci roku se zpravidla bilancuje, tak to tedy zkusme i my. Pro redakci Forum bylo největší událostí spuštění nového webu www.ukforum.cz, který se pro vás stále snažíme vylepšovat. V roce 2020 jsme pro vás napsali přes 300 článků, což při vynechání víkendů a svátků znamená minimálně jeden nový článek denně. Z celkového počtu článků bylo například 78 v rubrice Věda, o něco méně - 71, v rubrice Studenti.
Mimojiné jsme připravili také několik nových seriálů - například Učíme se na dálku o online výuce, Naši medici o tom, jak se studenti lékařských fakult zapojovali do boje proti covid-19, Sportovci UK o sportovcích nejen z řad studentů, nebo Czexpats UK o úspěšných vědcích, kteří šíří dobré jméno UK ve světě.
Nejčtenější online články www.ukforum.cz v roce 2020:
Vydali jsme sedm tištěných čísel časopisu Forum: čtyři klasická česká čísla, dvě anglická a jeden speciál věnovaný tentokrát ženám - Ženy na UK. Časopisy pravidelně rozesíláme všem fakultám Univerzity Karlovy a jsou k dostání také v prostorách Karolina. Kromě toho jsou všechna čísla také ke stažení v PDF verzi na www.ukforum.cz. V archivu je také Průvodce pro studenty prvních ročníků. Ve zcela nové verzi původních Prvákovin najdou studenti všechny praktické informace potřebné pro studium na Univerzitě Karlově. Pokud byste chtěli papírovou variantu, neváhejte oslovit své fakulty nebo nám napsat na email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
A redakce magazínu Forum stojí také za vznikem univerzitního kalendáře pro rok 2021, kde největší práci odvedli pochopitelně naši čtyři fotografové. Zvěčnili v něm výběr z osobností Univerzity Karlovy a my vám nyní dáme možnost nahlédnout za kulisy jeho vzniku:
Jak vznikal kalendář UK
prof. Ing. Zdeněk Strakoš, DrSc. (MFF UK) v posluchárně Matfyzu
Fotograf Hynek Glos: „Vybrali jsme velkou matematickou posluchárnu na Matematicko-fyzikální fakultě a čas, kdy zrovna pan profesor nemusel hlídat vnoučata. Ovšem největší ,zádrhel´ byl v tom, co na tabuli bude napsáno! Zdeněk Strakoš si totiž dává záležet na tom, že dobrý matematik musí umět vzorce vysvětlit tak, aby to pochopili i lidé, co se složitou matematikou tak úplně nezabývají. Následovalo tak několik telefonických konzultací a výsledkem je, že na tabuli za panem profesorem nakonec najdete kromě jeho vlastní teze i citát z Bible anebo malého slona, které má v oblibě.“
Mgr. Anežka Kuzmičová, Ph. D. (FF UK) v parku Grébovka
Fotograf Martin Pinkas: „Původní nápad fotit v Národní technické knihovně nám nakonec připadal příliš fádní, a tak jsme zašli do pražského parku Grébovka, kam to paní doktorka neměla ze svého domova daleko. A protože se zabývá dětskými čtenáři, nabízelo se vzít s sebou i její dceru Medu, která si přinesla vlastní knížku. Na place pak byla úplně skvělá a s radostí pózovala... Jen listí nám nechtělo moc létat, ale i s tím jsme si nakonec poradili.“
RNDr. Ruth Tachezy, Ph. D. (PřF UK) v centru BIOCEV
Fotograf Michal Novotný: „Prohlížel jsem si vědecké weby a přemýšlel, jak vyfotit špičkového vědce, aby nebyl v bílém plášti v laboratoři. V centru BIOCEV jsem pak hledal i neobvyklé místo a volba padla na konferenční sál, kde byly sedačky „vyškrtané“ tak, aby byl mezi lidmi bezpečný odstup... A oblek à la skafandr? Doktorce Tachezy se ten nápad líbil a dokonce, když jsem nabízel i variantu focení v normálním oblečení, už o ni nestála. ,Na to jsem se neoblékla,´ reagovala s úsměvem.“
Mgr. Markéta Supa, M. A., Ph. D. (FSV UK) v pražském HUBu
Fotograf Vladimír Šigut: „Na focení jsme se letos sešli podruhé, poprvé to bylo pro ženský speciál magazínu Forum. Tentokrát jsme na focení v jednom pražském Hubu měli vyhrazenu zhruba půlhodinku, během níž manžel s malým synkem kroužil autem okolo centra, poněvadž neměl kde zaparkovat... Nejprve jsme fotili v kuchyňce, ale pak jsem objevil zvláštní stěnu s lampičkami, která fotografii dodala jedinečný náboj. A paní doktorka ocenila, že jsou na ní nápisy, neboť se mimo jiné zabývá mediální gramotností.“
VŠE NEJLEPŠÍ ČTENÁŘŮM FORA NEJEN V ROCE 2021!