Pedagogická fakulta UK pořádá 11. května v 19 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina slavnostní koncert v rámci volného cyklu Pocta tvůrcům při příležitosti 100. výročí narození Jana Hanuše. Vstupenky v ceně 200 Kč je možné si objednat na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Na koncertě vystoupí dětské pěvecké sbory Pražská kantiléna, Zvoneček, Slavíčci, Radost Praha a Rolnička, ženské sbory Iuventus paedagogica a Cancioneta Praga, smíšené sbory Subito, adlibitum, Piccolo coro a pořadatelský sbor PedF UK za doprovodu komorního smyčcového orchestru PedF UK Collegium paedagogicum a Piccola orchestra.
Z Hanušova díla zazní:
- části Jaro a Léto z cyklu dětských sborů Český rok na lidové texty K. J. Erbena,
- chvalozpěv Magnificat pro ženský sbor,
- Maminka – cyklus dívčích sborů na básně J. Seiferta,
- výběr z cyklu mariánských zpěvů Flos florum,
- Píseň bratra Slunce na text sv. Františka z Assisi,
- kantáta Země mluví z r. 1940 na slova V. Dyka na paměť československých studentů zavražděných v listopadu 1939.
Koncert je významnou poctou Janu Hanušovi a oceněním jeho osobnosti a skladatelského přínosu na nejvyšší společenské úrovni. Uskuteční se pod záštitou ministra kultury a školství, rektora UK a děkanky PedF UK. Na koncert naváže 12. 5. vědecká konference Jan Hanuš – osobnost a dílo. Více informací najdete zde.
Jan Hanuš (2. 5. 1915 – 30. 7. 2004)
Hudebního skladatele Jana Hanuše právem řadíme mezi nevýznamnější osobnosti českého kulturního života druhé poloviny 20. století. Ve svých kompozicích navazuje na českou hudební tradici Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Složil na 150 děl duchovních i scénických, vedle symfonických také skladby pro sólové nástroje či písničky pro děti a školní sbory.
V Hanušových skladbách ze čtyřicátých let se dramatickým nábojem odráží jeho odpor proti německé okupaci, i ve svém dalším díle se autor často dotýká zásadních mravních otázek. Jeho obsáhlá tvorba vyrůstala ze zakotvení v hluboké a pevné víře v Boha. V roce 2009 bylo pak v pražském Rudolfinu posmrtně premiérováno Hanušovo velkolepé Requiem.
Kromě své skladatelské činnosti byl Jan Hanuš redaktorem Národního vydavatelství Orbis a spoluzakladatelem hudebního nakladatelství Panton, čelním představitelem České i Mezinárodní společnosti pro hudební výchovu či festivalového výboru Pražského jara.