Vyvrcholením tříleté projektové spolupráce Lékařské fakulty UK v Plzni, Fakultní nemocnice Plzeň a Západočeské univerzity v Plzni je vznik dvoudílných skript s názvem Experimentální chirurgie a Biomechanika, jejichž slavnostní křest proběhl 12. září 2013 za účasti hlavních realizátorů projektu MUDr. Václava Lišky, Ph. D., LF UK v Plzni, MUDr. Hynka Mírky, FN Plzeň, a Prof. Ing. Josefa Rosenberga, DrSc., ze ZČU v Plzni, a všech dalších členů řešitelského kolektivu, kteří se na přípravě skript podíleli, a to v rámci 40. česko-slovenského chirurgického kongresu s mezinárodní účastí a 6. kongresu chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu. Tato skripta přinášejí nový komplexní pohled na předkládanou problematiku, a to díky širokému spektru odborností, které se na přípravě skript podíleli. Skripta budou sloužit na naší fakultě k výuce volitelných předmětů Experimentální chirurgie (prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc., MUDr. Václav Liška, Ph. D.), Současné trendy a moderní techniky zobrazovacích metod (MUDr. Hynek Mírka, Ph. D.), Přínos kvantitativní histologie pro výzkum v medicíně (doc. MUDr. Zbyněk Tonar, Ph. D.) a semináře pro postgraduanty Úvod do vědecké práce a publikování (MUDr. Václav Liška, Ph. D.). Pevně věříme, že si najdou své čtenáře nejen mezi studenty naší fakulty, ale i na všech ostatních lékařských fakultách a fakultách vyučujících tuto problematiku v celé naší zemi.
Realizace tříletého projektu „Experimentální chirurgie - nové technologie v medicíně“, reg.č.CZ.1.07/2.2.00/15.0049, jehož hlavním řešitelem je MUDr. Václav Liška, Ph. D., a který byl podpořen z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost probíhá od roku 2011 na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni. Tento projekt je řešen ve spolupráci se Západočeskou univerzitou a FN Plzeň.
Cílem projektu je implementace experimentální chirurgie a medicíny využívající nové technologie do vzdělávacího systému studentů všeobecného lékařství a studentů hraničních oborů Fakulty aplikovaných věd, Pedagogické fakulty a Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni, a v neposlední řadě snaha o rozvíjení vzdělávání studentů ZČU v Plzni o předmět biomechanika. Fakultní nemocnice Plzeň, druhý důležitý partner projektu, je vzhledem k dlouholetému rozvoji softwarového modelování rovnocenným partnerem tohoto projektu, který nabízí také veškerou škálu medicínského zobrazovacího přístrojového vybavení. Studentům je umožněno poznávat nové postupy nejen teoretickou formou přednášek, ale i, a to nově, praktickými cvičeními. Dále je snahou seznámit studeny s možnostmi, které chirurgii nabízejí ostatní vědecké disciplíny (a to nejen teoretické), a předložit jim moderní chirurgickou léčbu jako komplexně pojímavý souhrn znalostí a postupů vycházející z nejširšího současného poznání. Současně bychom rádi seznámili studenty ZČU v Plzni s možnostmi experimentální medicíny a obohatili je tak stávající výuku biomechaniky.