Letošní knižní veletrh navštívilo 38 tisíc lidí, což je přibližně stejně jako v loňském roce. Velký ohlas mělo podle organizátorů zaměření akce na literaturu a kulturu Egypta, neboť tato lokalita Čechy zajímá. Plno bylo i u stánku Nakladatelství Karolinum, které pro milovníky kvalitní literatury uspořádalo hned devět autogramiád.
Prezentace Nakladatelství Karolinum patří v pravém křídle Průmyslového paláce tradičně k těm největším a ani letos tomu nebylo jinak. Na pultu si návštěvníci mohli vybírat mezi čerstvými novinkami i evergreeny univerzitního nakladatelství, „prolistovat“ si bylo možné také nabídku e-knih. Mezi nejvíce prodávané tituly patřily dvě nové exkluzivní publikace – Filozofové dělají revoluci od Josefa Petráně a Barokní architektura v Čechách od Richarda Biegla, Petra Macka, Jakuba Bachtíka a kolektivu.
Na největším knižním veletrh v Česku se také uděluje řada ocenění, jež s knižní tvorbou souvisejí. Na Cenu Jiřího Ortena, která se udílí autorovi díla, jemuž v době vydání díla není více než třicet let, byli nominováni hned dva studenti Univerzity Karlovy – Alžběta Stančáková, která se v současnosti věnuje bohemistice na FF UK, a Luboš Svoboda z oboru nová média (FF UK).
Svou nominaci nakonec proměnila Alžběta Stančáková s básnickou sbírkou Co s tím, kterou podle odborné poroty odlišuje od tvorby ostatních vrstevníků a vrstevnic především nadhled, ironie a schopnost přirozeně pointovat text. „Vzpomínky, zážitky a pozorování bez otravného lyrismu, cizí i vlastní rodinná minidramata s existenciálním nádechem, nepřikrášlené a často humorné záznamy slyšeného, viděného, prožitého. Stančáková ovládá umění zkratky, má vypravěčský dar a hovoří ryze současným jazykem – jak ve svých básních, tak v krátkých prózách, které jsou v knize obsaženy v poměru 1:1,“ tvrdí porotci.
Příští rok se bude veletrh konat mezi 12. a 15. květnem, čestným hostem přehlídky by měly být severské země.