Toho, že prostředí může ovlivňovat chování lidí, tedy i to, zda spáchají, či nespáchají trestný čin, si vědci více začali všímat na začátku dvacátého století. Postupně se tak vytvořil obor tzv. environmentální kriminologie, které se v posledních letech věnují i čeští odborníci. Zabývá se jí i doktorand na Právnické fakultě UK Igor Barilik. Společně se členy Urbánní a regionální laboratoře Přírodovědecké fakulty UK nyní připravují společný mezifakultní projekt.
Zatímco výzkumníci Urbánní a regionální laboratoře se věnují zkoumání distribuce kriminality a strachu ze zločinu mezi rezidenty ve vybraných lokalitách, environmentální kriminologové se zabývají tím, jakým způsobem prostředí ovlivňuje chování pachatelů. Následně hledají způsoby, jak počty spáchaných zločinů v dané oblasti snížit. „Chtěli bychom naše výzkumy nějakým způsobem spojit a mapovat vybraný druh zločinu v Praze ve vymezeném čase a na vymezeném místě,“ vysvětlil Igor Barilik. Jak přesně bude společný mezifakultní výzkum probíhat, týmy nyní dolaďují.
Cílem projektu je především naučit se pracovat s veškerými informacemi, které jsou výzkumníci schopní o dané lokalitě zjistit, analyzovat je a využít ke snížení kriminality v daném regionu.
„Bude to první společná studie kriminologů a sociálních geografů. Chtěli bychom též spolupracovat s policií, aby mohla lépe využívat data, která eviduje ve svých statistikách, a díky tomu získala lepší přehled o tom, jak se vyvíjí zločin v hlavním městě,“ upozornil Igor Barilik.
Důležité zkušenosti a inspiraci k tomuto projektu načerpal Igor Barilik ve Velké Británii, kde se rok věnoval teoretické kriminologii na Oxfordské univerzitě a absolvoval kurzy analýzy kriminality v Londýně. „Ve Velké Británii jsou už ve fázi, kdy teoretické poznatky plně aplikují v praxi. Na University College London (UCL) byl založen institut tzv. crime science, tedy vědy o tom, jak analyzovat kriminalitu a přicházet s praktickými řešeními pro její potlačení,“ podotkl. Právě Velká Británie a také Spojené státy americké jsou ve využití exaktních věd pro kontrolu a prevenci kriminality nejdále.
Ve Spojených státech se také ve dvacátých letech minulého století začala psát historie environmentální kriminologie jako vědy. Sociologové tzv. chicagské školy si tehdy všimli, že v některých lokalitách města je neustále zvýšená míra kriminality bez ohledu na to, kdo zrovna v daném místě žije. Od té doby začalo kriminology zajímat vedle psychologie pachatele také to, v jakém prostředí pobýval. Dnes v USA i ve Velké Británii vědci velmi úzce spolupracují s policejními složkami, aby vytvořili preventivní projekty a snížili tak míru kriminality v regionech zmítaných zločinem.
V České republice je prostor pro posílení spolupráce kriminologů a policejních složek velmi široký, nový společný výzkum dvou fakult Univerzity Karlovy by tak mohl být důležitým krokem k jejich dalšímu rozvoji.
Vědci Urbánní a sociální laboratoře sestavují tzv. mapy strachu. O co jde, se dozvíte ZDE |