V pořadí třetí Setkání u kulatého stolu s podtitulem Tak tedy ještě jednou sbohem, Danny Boy! uspořádala Univerzita Karlova k 90. výročí narození (27. 9. 1924 – 3. 1. 2012) spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého. Ve Vlasteneckém sále Karolina se k diskuzi sešli PhDr. Michael Špirit, Ph. D., z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK, PhDr. Petr Koura, Ph. D., z Ústavu českých dějin FF UK a PhDr. Jaromír Soukup, Ph. D., z Ústavu světových dějin FF UK. Diskuzi moderoval prof. Martin Kovář, prorektor pro vnější vztahy UK.
Všichni zúčastnění se hned v úvodu vyznali z velkých osobních sympatií k Josefu Škvoreckému a jeho dílu, a tak byla diskuze průběžně prokládána jejich vzpomínkami na první setkání se Škvoreckého tvorbou a na to, jakými vypravěčskými triky je autor zaujal. Diskutující se zároveň shodli, že Josef Škvorecký byl jedním z mála českých autorů s tak výrazným žánrovým rozsahem, který dokázal posunout českou literaturu jak po stránce jazykové, tak po stránce stylotvorné a zároveň obsáhnout a zachytit ve svém díle prakticky celé české novodobé dějiny. Předmětem diskuze byla také Škvoreckého práce s jazykem – střídání hovorové a spisovné češtiny, fonetické přepisy angličtiny či hojné anglicismy, charakteristické především pro českou emigraci v Kanadě.
{youtube}cRsmPrC0mzo?list=UU9Q74g-Y1J4w228-SSbI0Qg"{/youtube}
O jazzové duši Josefa Škvoreckého hovořil PhDr. Petr Koura, Ph. D., který se věnoval také tématu mládeže, jež tento hudební žánr a zároveň životní styl reprezentovala – tzv. swingovým výstředníkům, k nimž Josef Škvorecký sám také patřil. Diskuzi pak zakončily osobní vzpomínky z publika na setkání s Josefem Škvoreckým.
Při příležitosti výročí Josefa Škvoreckého připravila Univerzita Karlova také malou výstavu, která je k vidění ve foyeru v Celetné 20.