Ceny úvěrů se vyrovnávají, zjistil Navigátor bezpečného úvěru

Sunday, 21 December 2014 22:31

Letos už počtvrté se Navigátor bezpečného úvěru (NBÚ), za nímž stojí experti z Institutu ekonomických studií FSV UK, zaměřil na hodnocení trhu spotřebitelských úvěrů. Hodnoceno bylo celkem 64 subjektů a tentokrát ekonomové zvolili o něco přísnější kritéria.

navigator_text

„Letošní výsledky studie Navigátor bezpečného úvěru dokládají, že se trh v segmentu bezpečných poskytovatelů do značné míry sám reguluje, a reaguje tak na potřebu zvýšené ochrany spotřebitelů. Věříme, že i díky působení projektu Navigátor bezpečného úvěru,“ uvozuje výsledky studie zakladatel projektu prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.

„V tomto ročníku se definitivně potvrdilo, že cena přestala být nejdůležitějším parametrem, protože se u bezpečných poskytovatelů pohybuje ve velmi úzkém rozmezí. Pro rozdělení a odlišení jednotlivých společností je tak potřeba hledat mnohem přísnější kritéria. Ta mohou na spotřebitele působit jako detaily. Přesto hrají významnou roli v případě potíží se splácením nebo při nestandardních situacích. Právě tady se ukazuje obrovský rozestup mezi společnostmi,“ doplňuje Mejstřík.

I to byl jeden z důvodů, proč Navigátor bezpečného úvěru přišel pro letošní ročník s upravenou metodologií, která výrazněji reflektuje posun na trhu spotřebitelských úvěrů. Zpracovatelé z Univerzity Karlovy zkoumali mnohem detailněji další parametry půjček – jak se započítávají jednotlivé platby, kolik spotřebitelé zaplatí za prodlení či jaké jsou sankce.

„Je zřejmé, že význam ceny v rámci segmentu bezpečných poskytovatelů úvěru klesá, již nemusí být pro rozhodování klíčová. Pokud spotřebitel vybere společnost v rámci bezpečného segmentu, dostane velmi podobnou nabídku od všech společností. To, co úvěry na trhu bezpečných poskytovatelů odlišuje, jsou mnohdy spotřebiteli i médii dosud opomíjené parametry,“ říká Mejstřík.

Zatímco dříve odborníci zdůrazňovali nutnost brát si půjčky jen u bezpečných poskytovatelů úvěru a sledovat jejich cenu, nyní podle nich nastává správný čas, kdy by se při jejich výběru měly uplatnit také další faktory, které celkový produkt výrazně ovlivňují, jako je např. chování společnosti ke klientovi, pokud se opozdí se splátkou.

Banky reagují na změny na trhu stále pomalu

„Výsledky jednotlivých bezpečných poskytovatelů úvěru vykazují jisté podobné znaky – především na vrcholu hodnocení jsou již jen minimální rozdíly v bodech. Zásadní rozdíl mezi společnostmi je tak ve výše popsaných „necenových parametrech“ úvěrů. Potvrzuje se také propad většiny klasických bank v celkovém hodnocení – příliš pomalu reagují na změny na trhu a požadavky spotřebitelů, a to nejen z pohledu ceny, ale také dalších parametrů úvěru,“ popisuje letošní studii profesor Michael Mejstřík.

Podrobné výsledky studie naleznete zde.

Navigátor bezpečného úvěru spustil netradiční on-line kampaň, která má přimět spotřebitele přemýšlet před tím, než si vezmou spotřebitelský úvěr. Cílem kampaně je varovat před praktikami rizikových poskytovatelů úvěrů, nebo dokonce před lichváři a naučit spotřebitele pečlivě vybírat bezpečného poskytovatele úvěru.