V současné době jsou hlášeny epidemie onemocnění vyvolaného ebolou, které postihují některé země západní Afriky (Guinea, Libérie, Sierra Leone, Nigérie) a Kongo.
Co je ebola: závažné infekční onemocnění, které ve více než polovině případů končí smrtí nemocného.
Jak se přenáší: přenáší se přímým kontaktem s krví nebo s jinými tělesnými tekutinami (například močí, slinami) od osoby nakažené ebolou (živé či zemřelé). Onemocnění se přenáší i pohlavním stykem s osobou, která onemocnění prodělala, a to i po 3 měsících po vyléčení. Nakazit se lze i kontaktem s volně žijícími zvířaty (opice, antilopy, netopýři). Onemocnění se nepřenáší vzduchem. Doba od nákazy do propuknutí příznaků je 2–21 dní.
Co dělat po návratu z rizikové oblasti: pokud cestujete z rizikové oblasti, po dobu 21 dní sledujte svůj zdravotní stav. V případě jakéhokoliv horečnatého onemocnění, nevysvětlitelné únavy, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolesti v krku, průjmu, zvracení a následně krvácení je třeba vyloučit podezření, že by se mohlo jednat o onemocnění způsobené ebolou. Neopouštějte byt a kontaktujte ihned telefonicky svého ošetřujícího lékaře, popřípadě zdravotnickou záchrannou službu na telefonním čísle 155.
Hlavní hygienik ČR MUDr. Vladimír Valenta, Ph. D.
8. září 2014