Fotograf Petr Jan Juračka i moderátor Daniel Stach. Osobnosti a vědci UK se účastní festivalu Týden vědy a techniky AV ČR, ve kterém se od 1. do 13. listopadu uskuteční na 600 akcí po celé České republice. Vstup na veškerý program festivalu je zdarma.
„V letošním roce jsme se rozhodli vytvořit sekci speciální program“, které vedle netradičních science show zahrnuje například i koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva, projížďku elektromobilem nebo divadelní hru. Festival se také bude věnovat vyšším smyslům – bezpečnosti, rakovině prsu nebo boji proti depresím,“ shrnuje novinky festivalu jeho manažerka Eva Jurková.
Přednášky, výstavy, workshopy a experimenty představí vědu po celé republice, a v prostorách Karolina se bude tradičně prezentovat Akademie věd ČR. V hlavní budově Akademie na Národní třídě si budou návštěvníci moci vyzkoušet medicínu v praxi, ekologický 3D tisk či poodhalit, jak postupují kriminalističtí antropologové při identifikaci kosterních pozůstatků. Mottem 16. ročníku je „Za hranice známého“, a právě její překročení ztvární světelná výstava Event horizont.
Vybrané akce Týdnu vědy:
Den Univerzity Karlovy v Akademii věd ČR a Den Akademie věd ČR na Univerzitě Karlově
Ve středu 2. 11. se vědci Akademie věd ČR vydají přednášet na Univerzitu Karlovu. O den později pak vědci Univerzity Karlovy zavítají do budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Tento netradiční „výměnný program“ je unikátním projektem a pojítkem dvou vážených institucí. Univerzita Karlova je hlavním partnerem Týdne vědy a techniky AV ČR. Mimo jiné v rámci Dne Univerzity Karlovy na Akademii věd ČR vystoupí profesor Jaroslav Flegr s přednáškou Evoluční psychologie za časů Facebooku.
Přednáška Petra Jana Juračky S drony kolem světa Praha
Jan Juračka je vědeckým pracovníkem a fotografem vědy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Kromě mnoha specifických disciplín, jako jsou elektronová mikroskopie, noční fotografie či časosběry, jej v posledních letech uchvátily drony, které si zpočátku stavěl sám se svými přáteli. Drony ho v poslední době zavedly do Ugandy, Jižní Afriky, Lesotha, rakouských Alp a nakonec i do Pákistánu na K2, druhou nejvyšší horu světa. Ve své přednášce představí nejen svou tvorbu z různých koutů světa, ale vysvětlí i základní fyzikální a legislativní úskalí tohoto nového trendu. Bude-li v publiku zájem, velmi rád pohovoří také o využití dronů v současných ekologických vědách či při ochraně přírody.
Schizofrenie v otázkách a odpovědích Praha
Přednášející: prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph. D.
Schizofrenie patří mezi nejčastější a nejzávažnější psychotická onemocnění. Nezřídka postihuje lidi v mladém věku na prahu života, zasahuje do života celé rodiny. Proč vzniká, jak ji rozpoznáme a léčíme? Existuje prevence? Jakou má schizofrenie prognózu? A jak se žije nemocným se schizofrenií v České republice? Účastník přednášky se dozví odpovědi nejen na tyto otázky.
Bezpečná farmakoterapie - role farmaceuta Hradec Králové
Přednášející: PharmDr. Josef Malý, Ph. D., Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové
Otázky spojené s bezpečností při poskytování zdravotní péče jsou v rozvinutých zemích intenzivně diskutovány téměř dvě poslední desetiletí. Při přednášce na příkladech z výzkumu ukážeme, jak mohou lékárníci poskytující lékárenskou péči nebo kliničtí farmaceuti poskytující klinicko-farmaceutickou péči využívat poznatky z klinické farmacie při rozvoji kultury bezpečí ve farmakoterapii.
Prohlídka Biomedicínského centra LF UK v Plzni Plzeň
Prohlídka pracovišť a laboratoří centra. Po skupinkách, s průvodcem.
Pozn.: začátky exkurzí v 10:00 a 13:00.
Nádvoří budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze ožije od 4. do 6. listopadu světelnou výstavou Event horizont. Unikátní projekt se pokusí návštěvníkům zprostředkovat pocit při cestě za horizont událostí. Instalace zde měli návštěvníci možnost navštívit v rámci říjnového Signal festivalu.