Čeští egyptologové objevili hrobku mocného hodnostáře a odhalili jméno staroegyptské královny
Egyptské archeologické expedici pod vedením Dr. Mohameda Megaheda, člena Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se podařilo nalézt jedinečnou hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na konci 5. dynastie na sklonku Staré říše. Kromě toho zjistili jméno královny Setibhor, po němž vědci pátrali několik desetiletí. Stalo se tak v rámci mezinárodního výzkumu v oblasti jižní Sakkáry, jehož se zúčastnili i čeští studenti.
Hieroglyfický nápis, provedený v zahloubeném reliéfu a ohraničený obdélným rámečkem, obsahuje několik titulů královny, včetně toho nejdůležitějšího: „králova manželka, jeho milovaná Setibhor“. Vytesán byl na sloupu u nově objeveného vchodu do pyramidového komplexu, který zmíněné Setibhor patří. Jde přitom o největší stavbu tohoto druhu z období celé Staré říše, která by patřila královně. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že Setibhor musela mít větší vliv než jiné královny. Například to mohla být právě ona, kdo svému muži – králi Džedkareovi – pomohl na egyptský trůn v závěru 5. dynastie.
Také objev hrobky hodnostáře Chuyho vyzdvihuje význam vlády krále Džedkarea a období pozdní 5. dynastie. Prostor je výjimečný svou velikostí a také svou pozicí v blízkosti králova komplexu. „Další unikátnost spočívá v tom, že pohřební komora má naprosto dochovanou výzdobu, která měla zajišťovat posmrtný život majitele hrobky,“ vysvětluje ředitel Českého egyptologického ústavu profesor Miroslav Bárta. V její severní stěně se nachází vstup do podzemních prostor, jejichž plán je zjevně inspirován substrukturami královských pyramid 5. dynastie. Vedla sem sestupná chodba, z níž se vcházelo do vestibulu a odtud krátkou chodbičkou dále do zdobené předsíně. Na její severní a jižní straně byl zpodobněn majitel sedící u obětního stolu, východní stěnu pokrýval seznam obětin a západní stěna nesla motiv palácového průčelí.
Archeologické práce v pyramidových komplexech krále Džedkarea a královny Setibhor a na přilehlém pohřebišti budou i nadále pokračovat a odborníci doufají, že se jim podaří objevit další doklady o konci 5. a počátku 6. dynastie egyptských králů.