Prestižní britský časopis Parasitology právě uveřejnil studii mezinárodního výzkumného týmu profesora Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy o vlivu parazita toxoplasmy na poměr narozených chlapečků a holčiček. Studie ukázala, že čím více žen je v určité zemi nakaženo, tím víc se v ní rodí holčiček a tím méně chlapečků.
Vliv toxoplasmy na poměr pohlaví v potomstvu popsali u lidí i u experimentálně nakažených hlodavců čeští vědci již před 10 lety. Nová studie však ukázala, že se jedná třetí nejvýznamnější faktor z 15 sledovaných, hned po preferenci synů a po počtu dětí v rodině. Autoři ukazují, že nejpravděpodobnějším vysvětlením posunu poměru pohlaví je tzv. Trivers-Willardův efekt, tedy převaha dcer v potomstvu žen (obecně samiček) v horším zdravotním stavu nebo horším socioekonomickém postavení. V případě, že se toto vysvětlení potvrdí, bude se jednat o další doklad toho, že zdánlivě neškodná, zato však nevyléčitelná nákaza toxoplasmou, která u nás postihuje asi třetinu obyvatelstva, má ve skutečnosti velmi zásadní vliv na veřejné zdraví.
Časopis Parasitology označil studii za článek měsíce.
Reference:
Dama, S. M., Martinec Nováková, L., Flegr, J. 2016: Do differences in Toxoplasma gondii prevalence influence global variation in secondary sex ratio? Preliminary ecological regression study. Parasitology 143, 1193–1203.
Kontakt:
Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel: 221 951 821
Mobil: 602 876 915