Každý může nějak pomoci, říká student medicíny Renza

Monday, 16 March 2020 17:14

Epidemie novým koronavirem zvyšuje nároky na zdravotnický personál ve všech kategoriích. To si rychle uvědomili i studenti zdravotnických oborů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří začali přes Facebook svolávat zájemce o pomoc. K hlavním organizátorům iniciativy patří Metoděj Renza, který za rok 2018 obdržel od rektora UK mimořádnou cenu za záchranu života.

renza

Studentská iniciativa na 3. LF UK vznikla na základě výzvy vlády, že by studenti měli pomáhat nemocnicím?

Řekl bych, že to šlo paralelně. Už několik hodin před výzvou vlády nás oslovovali spolužáci, zda něco připravíme. Iniciativa na naší 3. lékařské fakultě vznikla v úterý a na ni se rychle začala nabalovat komunita studentů z dalších lékařských fakult. Vytvořili jsme velkou facebookovou skupinu Dobrovolníci z řad lékařských fakult, kde jsme začali nabírat zájemce o pomoc napříč celou Českou republikou. Skupina má už přes 2700 členů.

S čím vším mohou studenti nemocnicím pomoci?

Medici po dosažení určitého vzdělání a složení předepsaných zkoušek mohou provádět práci sanitáře nebo ošetřovatele. Stejně tak se mohou do pomoci zapojit všeobecné sestry, které dosáhly určitého vzdělání. Pravidla jsou tedy jasně definována. Nikdo se tak nemusí bát, že by studenti určovali diagnózu nebo stáli za operačním stolem.

Kde všude mohou studenti působit?

Primárně se snažíme zabezpečit všechny fakultní nemocnice, které už nám posílají aktuální požadavky na počty lidí, které potřebují. V druhé vlně budeme vysílat studenty i do krajských nemocnic a ve třetí vlně přijdou na řadu okresní nemocnice. Paralelně s tím vytváříme další program, do něhož se studenti zapojí. Je důležité zmínit, že do pomoci se zapojují nejen medici, ale studenti všech zdravotnických oborů. Dobrovolníci budou tedy vypomáhat i na krajských hygienických stanicích nebo hlídat děti zdravotníků pracujících v nemocnicích.

_renza3_440_661

Jak velká je zatím poptávka z nemocnic?

Poptávka je velká. Jen během pátku 13. března se nám ozvalo dalších deset nemocnic s prosbou o výpomoc. Bohužel nejsme schopni studenty posílat hned, nejprve musí projít potřebným proškolením.

Jakou právní podobu bude mít tato spolupráce?

To závisí na nemocnici, jak si formu spolupráce se studentem nastaví. Většinou se ale mluví o dohodě o pracovní činnosti nebo o dohodě o provedení práce, v rámci níž by studenti byli honorováni nejnižší sazbou, kterou je na dané pracovní pozici možné získat.

Kdy první studenti do nemocnic dorazí?

První várka studentů by měla s pomocí začít už v pondělí 16. března.

Během studia jste byl na měsíční humanitární misi v Africe. Dá se srovnat náročnost práce tam s aktuální situací?

Řekl bych, že to nelze jednoduše srovnat. Nyní je moje práce hlavně manažerská, v Africe jsem poskytoval přímou zdravotnickou pomoc. Manažerské dovednosti jsem získal hlavně díky práci ve studentském spolku Trimed.

Máte pro studenty nějaký vzkaz?

Rád bych jim vzkázal, že nyní nejde jen o pomoc zdravotníků, ale i studentů dalších fakult a oborů. Věřím, že každý v rámci svého oboru může najít nějaký způsob, jak pomoci.

Metoděj Renza

Studuje šestý ročník všeobecného lékařství na 3. lékařské fakultě UK. Je členem akademického senátu 3. LF a studentského spolku Trimed. Za záslužný čin záchrany života mladého hokejisty mu byla udělena Mimořádná cena rektora za rok 2018.

Author: Lucie Kettnerová
Photo: archiv M. Renzy