Mimořádná příležitost setkat se s desítkami nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu se naskytla na začátku léta doc. PharmDr. Přemyslu Mladěnkovi, Ph. D., z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Uspěl totiž ve velmi náročném výběrovém řízení a díky tomu se mohl zúčastnit tradičního setkání mladých vědců s nobelisty, které se pravidelně koná v německém Lindau. Letošní ročník se uskutečnil ve dnech 29. června až 4. července.
Tradice těchto setkání se datuje již od roku 1951, letos se tedy konal už 64. ročník. Své příspěvky předneslo 31 nositelů Nobelovy ceny a akce se zúčastnilo také 600 mladých vědců ve věku do 35 let z celkem 67 zemí světa. Ti museli projít přísným několikastupňovým výběrovým řízením. Zájem o účast na tomto setkání je vždy obrovská – letos bylo podáno více jak 3000 přihlášek. „Vůbec jsem neměl odvahu se přihlásit, až náš současný děkan doc. Tomáš Šimůnek (tehdy byl ještě proděkanem, pozn. red.) mě a jednu kolegyni vybídl, abychom se přihlásili. Výběrové řízení bylo hodně časově náročné, ale určitě to za to stálo,“ zdůraznil Přemysl Mladěnka.
Z České republiky do Německa vyjela pětice mladých vědců a vědkyň, z hradeckých škol pak nakonec uspěl jen doc. Mladěnka (zajímavostí také je, že poprvé v historii letos na setkání převažovaly mladé vědkyně nad svými mužskými kolegy, a to v poměru 52 % vs. 48 %).
V průběhu celé šestidenní akce měli držitelé Nobelovy ceny každé dopoledne půlhodinové přednášky na téma svého výzkumu, odpoledne pak účastníci mohli vyrazit na diskuze s vybranými nobelisty. „Když vám přednáší tři desítky nobelistů, nenecháte si ujít ani jednu přednášku. Našel jsem v nich tolik podnětů, že ani nedokážu říct, co pro mě bylo nejpřínosnější. Přednášky byly zajímavé nejenom z vědeckého, ale i z lidského hlediska. Je neuvěřitelné poslouchat, co jsou lidé schopni pro svůj výzkum udělat. Zajímavý byl například příběh Barryho J. Marshalla, který sám sebe infikoval bakterií Helicobacter pylori,“ podotkl doc. Mladěnka a připomněl prof. Marshalla, který získal Nobelovu cenu za objev bakterie hrající významnou roli při onemocnění žaludečními a dvanácterníkovými vředy. Inspirující byly podle jeho slov však i přednášky dalších nositelů Nobelovy ceny.
Možnost vyměnit si zkušenosti s vynikajícími odborníky v oblasti fyziologie a medicíny, navázání nových kontaktů s vědeckými vrstevníky, diskuze o nejnovějších objevech např. v boji proti rakovině či AIDS, ve vývoji imunologie a debaty o rozvoji medicíny představují pro mladé vědce důležité výzvy a motivaci pro další vědeckou práci. Pro Farmaceutickou fakultu UK je velkým úspěchem, že se tohoto významného setkání zúčastnil již podruhé vědec z jejích řad. Vloni se totiž podobného úspěchu podařilo dosáhnout doc. PharmDr. Lucii Novákové, Ph. D., která se zabývá analytickou chemií.