Největší soutěž na světě v simulovaném soudním řízení před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu nese název "Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition“ a organizuje ji International Law Students Association (ILSA). Praha minulý týden hostila tzv. Friendly round, kam se sjely soutěžní týmy z 19 zemí světa. Čeští studenti se dostali až do semifinále.
Každoročně probíhají národní kola nebo tzv. Friendly rounds a z nich postupují týmy do celosvětového kola konaného ve Washingtonu D. C. Soutěž má dvě fáze, nejprve písemnou, kdy každý tým odevzdá podání za obě strany sporu založeného na fiktivním scénáři a následně svá stanoviska hájí před soudci v ústních kolech. Vždy se řeší aktuální témata, letos to jsou imunity státních představitelů, zavádění cel, nástupnictví států a autonomní zbraně.
Českou republiku od roku 1989 reprezentovala celá řada univerzit, nejčastěji pak Univerzita Karlova a její Právnická fakulta. „V zemích, kde se přihlásí pouze jeden tým, národní kolo neprobíhá, ale aby studentské týmy před mezinárodním kolem získaly zkušenosti, probíhají přátelská utkání právě mezi týmy z těchto zemí. Pořadatelství rotuje mezi různými zeměmi, letos to byla právě Česká republika a pořadatelství se ujala Právnická fakulta ve spolupráci s ILSA a za podpory advokátní kanceláře White & Case,“ vysvětluje dr. Milan Lipovský z Katedry mezinárodního práva PF UK.
Do Prahy se tak tento týden sjely týmy z 19 zemí, jako Slovensko, Finsko, Maďarsko, Nový Zéland, Kosovo, Panama a další, a utkaly se o vítězství v postupně vyřazovacích kolech.
A nechyběli ani čeští studenti z Univerzity Karlovy, konkrétně Petra Rešlová, Adriana Chochelová, Miroslav Crha a Tomáš Krejčiřík. „Baví mě mezinárodní právo a chci se mu věnovat i v budoucnu. A toto je skvělá praxe, kterou sezením na přednáškách nezískám,“ vysvětluje motivaci k účasti v soutěži Adriana Chochelová.
Přípravu pro iForum popsal Miroslav Crha: “Od září se scházíme pravidelně dvakrát týdně. První část přípravy byla zaměřená hlavně na písemné zpracování. Měli jsme dokonce rešeršistku, Nelu Brynychovou, která nám velmi pomohla. Později to byly především tréninky ústních kol, kdy si navzájem klademe nepříjemné dotazy a snažíme se vzájemně nachytat,” přiblížil.
„Už teď mě to hodně posunulo a získala jsem mnoho zkušeností, především, jak dělat rešerše, jak zpracovat a nastudovat kvantum informací a umět je pak prezentovat a využít při argumentaci,“ shrnula aktuální dojmy Petra Rešlová. Čeští studenti se v přátelském kole soutěže dostali až do semifinále a podle porotců byl jejich výkon velmi vyrovnaný.
„Účastí v přátelském kole jsme získali mnoho zkušeností a víme, na co se ještě v přípravě zaměřit a také jsme poznali soupeře. Často se stává, že finalisté a semifinalisté v přátelském kole se velmi dobře umístí i v celosvětovém kole,” dodává Tomáš Krejčiřík. Celosvětové kolo ve Washingtonu D. C. se koná za měsíc. Držíme palce!