Více než čtyři stovky vystavovatelů z 27 zemí se představily od čtvrtka do soboty na Mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Nechyběly mezi nimi ani Nakladatelství Karolinum, fakultní vydavatelství a některé ústavy univerzity. V rámci čestného hostování se tentokrát představilo pět zemí – Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko a Island.
Prezentace Nakladatelství Karolinum patří v pravém křídle Průmyslového paláce tradičně k těm největším. Na pultu si návštěvníci mohli vybírat mezi čerstvými novinkami i evergreeny univerzitního nakladatelství, „prolistovat“ si bylo možné také nabídku e-knih. Mezi nejvíce prodávané tituly patřily dvě nové publikace – Praha Karla IV. od Jana Royta a Židovské tradice a zvyky z pera Bedřicha Noska a Pavly Damohorské. Setkat se u stánku bylo možné i s autory vybraných nových titulů, letos Nakladatelství Karolinum uspořádalo hned jedenáct autogramiád.
Na největším knižním veletrh v Česku se také uděluje řada ocenění, jež s knižní tvorbou souvisejí. Cenu Jiřího Ortena, která se udílí autorovi díla, jemuž v době vydání díla není více než třicet let, letos obdržela Sára Vybíralová za svou prvotinu Spoušť, jež podle poroty představuje suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy. Sára Vybíralová vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou.
„Myslím, že povídky v knize Spoušť pojí nejvíc ze všeho téma solitérství, které může být bolestivé i opojné a kterého se těžko vzdává. Baví mě vžívat se. Taky je pro mne asi typické něco, čemu by se dalo říct autorské lajdáctví: ráda trochu mlžím a vůbec mi nevadí, že neumím konce,“ říká o své knize Sára Vybíralová.