Univerzita Karlova opět zdarma zpřístupní svou stálou expozici mapující dějiny této nejstarší české univerzity. Stane se tak v den státního svátku 17. listopadu. Výstava, která se nachází v prostorách gotického sklepení Karolina, bude v tento den mimořádně přístupná v prodloužené otevírací době od 10 do 19 hodin. Vstup je z nádvoří Karolina – Ovocný trh 3.
Expozice o dějinách Univerzity Karlovy prošla před několika měsíci zásadní přestavbou a v současnosti přibližuje návštěvníkům v pěti tematických blocích historii Univerzity Karlovy od jejího založení, seznamuje s významnými osobnostmi a v neposlední řadě připomíná její společenský, kulturní a politický význam.
Na výstavě je prezentována řada unikátních exponátů, některé z nich jsou vystaveny poprvé. Vedle mnoha dalších je možné zhlédnout tzv. kapitulní exemplář zakládací listiny pražské univerzity vydané v roce 1348 Karlem IV. pro pražského arcibiskupa a jejího prvního kancléře Arnošta z Pardubic či pečetidlo univerzitní obce pražské ze 14. století, které se stalo logem i současné Univerzity Karlovy.
Mimořádně významným exponátem je také notářský opis tzv. Dekretu kutnohorského z roku 1409, pozoruhodná je kovová renesanční univerzitní pokladnice z přelomu 16. a 17. století. Mezi další exponáty se řadí tzv. unijní dekret císaře Ferdinanda III. z roku 1654, kterým vznikla Karlo-Ferdinandova univerzita, a řetěz s medailí univerzitního hodnostáře ze 17. století. Vystavený je také originál žezla rektora Univerzity Karlovy z roku 1883, soubor autentických zbraní použitých pražskými vysokoškolskými studenty v bojích v roce 1848 i diplom a medaile nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského z roku 1959.