Když vás na internetu přestanou bavit vtipná kočičí videa, je šance, že vymyslíte zajímavý projekt, který může být užitečný dalším studentům. Přesně to se povedlo doktorandce komparatistiky Evě Šťastné, která spolu s několika kamarády vytvořila projekt Mluvící hlavy, v rámci nějž natáčela krátké videopřednášky odborníků z FF UK.
Když Eva Šťastná pobývala během studijního pobytu ve Francii, viděla, jak francouzské vysoké školy dbají na popularizaci a jak jim záleží na tom, aby i lidé mimo akademické prostředí pochopili, o čem se v humanitních vědách „bádá“. Zároveň – protože měla docela dost času – se dívala na spoustu videí na YouTube. „Po nějaké době mě ale přestala bavit vtipná kočičí videa a začala jsem se dívat na různé přednášky, animace historického vývoje států a tak podobně,“ popisuje. A právě tehdy se zrodila myšlenka poskytnout středoškolákům kvalitní informace pomocí média, které je jim blízké.
„Řada maturantů dnes čerpá z internetových zdrojů, kde se sdílejí poznámky nebo vypracované maturitní otázky, ale ty jsou vždy jen od jiných studentů. Naším cílem je nabídnout jim informace od skutečných odborníků. Chceme ukázat, že vysokoškolští profesoři, kteří se daným tématem často zabývají celý život, o něm umí promluvit mnohem zajímavěji – a často srozumitelněji – než učebnice,“ vysvětluje cíl projektu nazvaného Mluvící hlavy.
Projekt se však neomezuje jen na maturanty, ale je určen i širší veřejnosti, která si chce doplnit vzdělání v oblasti humanitních věd. Díky natočeným videím si mohou zájemci poslechnout krátkou přednášku pohodlně u sebe doma.
Studentský projekt by ovšem nemohl vzniknout bez finanční a technické podpory vedení fakulty. Eva nejprve s návrhem projektu zašla za svým vyučujícím z filozofie Štěpánem Špinkou, který tehdy působil jako proděkan pro studium. Tomu se nápad líbil a upozornil na něj bývalého děkana FF UK Michala Stehlíka, který se následně rozhodl projekt podpořit.
Sestavení týmu pak už bylo poměrně snadné. Kromě Evy Šťastné ho tvoří Kateřina Krejčová, která studuje filozofii na UFaR FF UK a obor audiovizuální studia na FAMU, Petr Salaba, jenž absolvoval obor Film Production na Simon Frazer University ve Vancouveru a v současné době studuje dokumentární tvorbu na FAMU, filmařskou sekci doplňuje ještě zvukař František Týmal a asistentka kamery Chelsea Steeb. Prezentaci projektu na internetu má na starosti doktorandka komparatistiky na FF UK Klára Soukupová, která pracuje v nakladatelství Dokořán. Na výběru osobností a témat se podílel prof. PhDr. Petr Bílek, CSc., z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
„Samotné natáčení jednoho dílu trvá zhruba dvě hodiny, předchází mu však přibližně měsíc, kdy se s „mluvící hlavou“ scházím, vybíráme téma a probíráme, jak by měl být příspěvek vystavěn. Kromě toho chodíme s filmařskou sekcí po fakultě a hledáme vhodné lokace, svícení či úhel záběru. Vždy se snažíme vybrat to, co bude každou osobnost vystihovat,“ uvádí Eva Šťastná. Pak ještě následuje postprodukce, obraz se čistí, dobarvuje a střihá. V součtu to vydá na dva až tři měsíce práce v závislosti na tom, jak náročné je zamluvit prostory na natáčení.
V tuto chvíli je hotovo čtrnáct dílů, které se postupně pouští na web. Díky podpoře nového vedení fakulty proběhne ještě v tomto akademickém roce natáčení dalších dvanácti dílů z oboru filozofie a literatury. „Pokud bychom měli tu možnost, chceme v dalším akademickém roce přidat témata z psychologie a sociologie,“ plánuje Eva Šťastná.
Mgr. Eva Šťastná vystudovala češtinu a filozofii na FF UK, v současnosti je doktorandkou oboru komparatistika v Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK. Zabývá se francouzskou literární vědou a ve volném čase přemýšlí, jak ukázat veřejnosti, že humanitní vědy mají smysl. |